کوکو کدو حلوایی

23:19 1401/12/11
269


مواد لازم:

کدو حلوایی ۴۰۰ گرم
سیب زمینی ۴ عدد متوسط
تخم مرغ ۲-۳ عدد
آرد ۲-۳ قاشق غذاخوری
پودر دارچین ۱ قاشق چایخوری
زنجبیل ۱ تکه کوچک
نمک، فلفل سیاه و قرمز به مقدار کافی
جوزهندی، زردچوبه و روغن به مقدار کافی


طرز تهیه:

در ابتدا سیب زمینی ها را به همراه ۲ لیوان آب و ۱ قاشق چایخوری نمک درون یک قابلمه مناسب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم. برای پخت سیب زمینی ها حدود ۴۵ دقیقه زمان نیاز است. پس از گذشت این زمان، سیب زمینی ها را از قابلمه خارج کرده و پوست شان را جدا می کنیم. در ادامه سیب زمینی ها را درون یک کاسه مناسب می ریزیم و با گوشتکوب به طور کامل له می کنیم. حالا پوست پیاز را جدا می کنیم و با رنده متوسط، رنده می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار داده و مقداری روغن اضافه می کنیم. در ادامه پیاز را به تابه اضافه کرده و چند دقیقه تفت می دهیم.

در این مرحله پوست کدو حلوایی را جدا کرده و تخم‌ های آنرا خارج می کنیم. در ادامه کدو حلوایی را با رنده درشت رنده می کنیم و درون صافی می ریزیم تا آب اضافی آن به طور کامل خارج شود. حالا کدو حلوایی آب گرفته را به تابه حاوی پیاز اضافه می کنیم و به همراه پیاز تفت می دهیم. پس از اینکه کدو حلوایی کمی سرخ شد و آب درون تابه به طور کامل تبخیر شد، تابه را از روی حرارت کنار می گذاریم تا مواد خنک شوند. پس از اینکه پوره سیب زمینی خنک شد، مخلوط پیاز داغ و کدو حلوایی را به همراه آرد، تخم مرغ، نمک، فلفل، پودر دارچین و جوز هندی به کاسه اضافه می کنیم. در ادامه زنجبیل را رنده کرده و به دیگر مواد می افزاییم.

در این مرحله مواد را با دست به خوبی مخلوط می کنیم تا بافت شان یکدست شود، سپس روی کاسه را با سلفون می پوشانیم و به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال قرار می دهیم تا طعم ادویه ها جذب مواد کوکو شوند.

پس از گذشت این زمان کاسه را از یخچال خارج می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار داده و مقداری روغن اضافه می کنیم. پس از داغ شدن روغن، یک قاشق از مواد بر می داریم و آنرا به صورت گرد شکل می دهیم، سپس درون روغن می اندازیم. تمام مایه کوکو را به همین صورت شکل داده و درون روغن سرخ می کنیم. در نهایت روغن اضافی کوکوها را با دستمال کاغذی می گیریم، سپس آنها را درون ظرف مورد نظرمان می چینیم و به همراه نان سرو می کنیم.

نوش جان